wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Zapomniana spuścizna dawnego świata
My Europejczycy cierpimy na megalomanię – uważamy, że wyłącznie my pchamy świat do przodu w dziedzinie nauki ,techniki, sztuki itp. Traktujemy pozostałe nacje z rezerwą, by nie powiedzieć pogardą. Jako kogoś gorszego, niższego w hierarchii cywilizacyjnej. Jakież byłoby zdziwienie przeciętnego mieszkańca Starego Kontynentu, gdyby dokładnie prześledził historię i wkład poszczególnych kontynentów w rozwój ludzkości. Wtedy to dobre samopoczucie mogłoby nieco ulec zachwianiu.

Wystarczy zbadać początki powstania ludzkiej cywilizacji – miały one miejsce na terenie Bliskiego Wschodu – państwo Sumerów. Dalej Babilonia, Mezopotamia, Persja itp. I to sporo przed nastaniem zorganizowanych społeczeństw u nas. W średniowieczu również kraje arabskie rozkwitały, krzewiąc naukę, sztukę. Wiele ich odkryć z medycyny, astronomii, optyki stosowanych jest po dziś dzień. Nie brakowało też wspaniałych myślicieli, z których na Starym Kontynencie znany jest chyba jedynie Awicenna.

W Afryce błyszczały Egipt, Nubia (dzisiejszy Sudan), Kartagina lub nieco później Wielkie Zimbabwe. Bodajże najstarsze państwo chrześcijańskie stworzyli Etiopczycy, wrażenie robią zwłaszcza tamtejsze kościoły wykute w litej skale. Uznanie budzi także duch tego narodu – jako jedyne państwo Czarnego Lądu nie dało się skolonizować. Na pozór prymitywni buszmeni posiadają wiedzę o niebie i gwiazdach tak rozległą, że my dogoniliśmy ją dopiero w latach 60 XX wieku, i osiągnęli to bez teleskopów i innej skomplikowanej aparatury. Umieją wykorzystać każdą roślinę i zwierzę do wyleczenia najróżniejszych chorób, ponadto są duchowo bardzo rozwinięci.

Niesamowitym bogactwem może poszczycić się Azja – z Chinami i Indiami na czele. Zwłaszcza Państwo Środka wyprzedzało nasz kontynent bardzo długi czas o całe wieki, a ilość wynalazków przyprawia o zawrót głowy. Respekt wzbudza także państwo Khmerów, a nawet Wietnam liczący sobie 2,5 tysiąca lat.

Oceania to enigmatyczne i przerażające zarazem Nan Madol, zwane Wenecją Pacyfiku, i Wyspa Wielkanocna, z charakterystycznymi głowami.

Sztandarowe w Ameryce są kultury Majów i Azteków, oraz Inków. Północ może się z kolei pochwalić chociażby miastem Cahokia.

Nie twiedzę że nie mamy się czym szczycić, otóż mamy i to po stokroć. Jednakże wypada sobie uświadomić że gdzie indziej, ludzie nie byli kretynami i nie odstępowali od nas, a wielokroć dzierżyli palmę pierwszeństwa.komentarze [ 1] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl