wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
A to interesujące
O grze ‘’Wiedźmin’’ słyszał zapewne każdy w naszym kraju, nawet nie interesujący się grami komputerowymi. Prędko okrzyknięto go pierwszą polską udaną grą, która zrobiła karierę na Zachodzie. Jest w tym sporo prawdy, niemniej pamiętać należy, że udane rodzime tytuły istniały już znacznie wcześniej.

Jedną z pierwszych w zasadzie udanych naszych produkcji wirtualnej rozrywki była ‘’Street Rod’’ wydana na przełomie lat 80 i 90. Była to gra wyścigowa, gdzie duży nacisk kładziono na tuning samochodów (nawiasem mówiąc ten tytuł wyprzedził szerokiej rzeszy graczy znany właśnie pod tym względem Need for Speed Underground o dobre kilkanaście lat).

Ze staroci sporo starych graczy często dobrze wspomina bijatykę ‘’Franko’’ wydanej bodaj na Amigę, albo strzelankę ‘’Katharsis’’.

Dobrze nam szło w strategiach – a wszystko zaczęło się bodajże od tytułu ‘’Clash’’. Dalej nie było wcale gorzej, ponieważ pojawiła się jedna z najlepszych polskich gier i w dodatku rozpoznawana na Zachodzie czyli ‘’Gorky 17’’. Dobra była też ‘’Earth 2140’’.

Silną stroną Polaków były przygodówki. Tu na myśl od razu przychodzi mi ‘’AD 2044’’, pierwsza polska gra która tak naprawdę osiągnęła sukces na Zachodzie, sprzedając się w sporej ilości egzemplarzy. A były to lata 90, czyli na długo przed ‘’Wiedźminem’’. W kwestii gier przygodowych inne tytuły też były co najmniej dobre, że wymienić należy chociażby ‘’Jacka Orlando’’ albo ‘’Książe i tchórz’’.

Swoją cegiełkę do rozwoju tej gałęzi rozrywki wniosła firma Techland. A zaczęło się od wydanej pod koniec lat 90 ‘’Crime Cities’’. Była to strzelanina dziejąca się w futurystycznym mieście, nieco później wyszedł ‘’Chrome’’ dość ciepło przyjęty na Zachodzie, a wyróżniał się zwłaszcza za sprawą ciekawego silnika graficznego. Aż w końcu wyszła znana seria ‘’Call of Juarez’’.

Właściwie przed ‘’Wiedźminem’’ pojawił się ‘’Painkiller’’, który jako pierwszy ostał w pamięci społeczeństwa, doceniony także za granicą, gdzie wykorzystywano go nawet w zawodach e-sportowych.

Jak widać udane gry nasi rodacy tworzyli na długo przed ‘’Wiedźminem’’, i warto o tym pamiętać.komentarze [ 0] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl