wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Tak im podziękowano
O losach polskich weteranów II wojny światowej w czasach powojennych powiedziano wiele, niemalże wszystko co można było. Dlatego też postanowiłem przyjrzeć się temu, jak potoczyła się historia w odniesieniu do wojaków innych państw zaangażowanych w ten konflikt.

Zacznijmy może od Związku Radzieckiego, i ich kombatantów. Walka z III Rzeszą kosztowała Sowietów koszmarne straty, liczone w milionach poległych. Po wojnie w ZSRR była także masa inwalidów. Stalin w ‘’podzięce’’ za ich męstwo na froncie, zesłał ich do łagrów.

A teraz kolej na hitlerowskie Niemcy. Co się okazało, brutalność żołnierzy niemieckich była wynikiem nie tylko indoktrynacji, ale także podawania im różnych substancji (np. załogom czołgów podawano bodajże amfetaminę, nazywaną potocznie ‘’czekoladkami pancerniaków’’ aby mogli dłużej walczyć, bez odczuwania zmęczenia). Łatwo się domyślić, że zażywanie tych środków prowadziło do uzależniania się od nich, a żołnierzy uzależnionych wysyłano zamiast na leczenie, to do obozów koncentracyjnych. Co prawda działo to się jeszcze w trakcie konfliktu, ale warto to też odnotować.

Na koniec pozostawiłem USA, i jednostkę lotniczą zwaną ‘’Czerwonymi ogonami’’. Składała się ona z samych Murzynów, i zasłynęła z tego, że była najskuteczniejszą tego typu eskadrą w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych. Gdy walki ucichły, i lotnicy wrócili do domu, jako ‘’przywitanie’’ zastał ich szyld z napisem kierujących białych wojaków w jedną stronę, a kolorowych w drugą.

Naturalnie, naszych kombatantów często spotykał naprawdę marny los, i to nie tylko tych co pozostali w kraju, ale i tych na Zachodzie (wystarczy wspomnieć chociażby sytuację generała Maczka albo Sosabowskiego). Trzeba o tym koniecznie pamiętać, niemniej sytuacja weteranów innych państw zaangażowanych w działania zbrojne również odbiegała często od ideału.


komentarze [ 0] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl