wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Jeden człowiek o wielu twarzach
Historia jest bardzo skomplikowaną dziedziną nauki – pełno w niej wielowątkowości, postaci są niejednoznaczne i skomplikowane. Na potwierdzenie tej tezy poniżej przedstawię parę na to przykładów.

Zacznijmy może od Józefa Piłsudskiego. To w znacznej mierze jemu przypisuje się odzyskanie przez Polskę niepodległości. Niestety, zarzuca mu się z kolei, że np. przywiązywał zbyt dużą wagę do kawalerii, przez co we wrześniu 1939 r. w znacznej mierze przegraliśmy wojnę.

Chyba jeszcze barwniejszą osobą był Edward Rydz- Śmigły. To on po śmierci Piłsudskiego starał się unowocześnić polską armię, zaopatrując ją m.in. w środki łączności i sprzęt pancerny. Tenże sam człowiek podczas Kampanii Wrześniowej stracił szybko kontakt z wojskiem, i wyjechał do Rumunii, ale z kolei po pewnym czasie powrócił do okupowanego kraju pod przybranym nazwiskiem.

W PRL-u też nie brakowało barwnych postaci. Chociażby Władysław Gomułka podczas wydarzeń poznańskich został ostrzeżony przez Chruszczowa, że jeśli protesty się nie zakończą, to Sowieci wkroczą do Polski. Gomułka odpowiedział mu: ‘’no trudno, będziemy walczyć’’. I dzięki tym słowom przez pewien czas był bohaterem narodowym. Jako minus można mu zarzucić, że gdy Chruszczow próbował powiedzieć Polakom o Katyniu, to Gomułka się na to nie zgodził.

W późniejszych latach Edward Gierek obiecywał ‘’wieczną przyjaźń Polski ze Związkiem Radzieckim’’. Jednocześnie ten sam Gierek starał się uniezależnić kraj od dostaw ropy z ZSRR za pomocą krajów arabskich.

Można by jeszcze długo wymieniać inne osobowości w dziejach naszego państwa, ale też i innych. Widać tu jak na dłoni, jak bardzo skomplikowana jest historia, ile odcieni szarości może posiadać jeden tylko człowiek.

komentarze [ 0] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl