wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
Mądrość
”Jasnośc w rozumie mo tyn, fto wiy, jaki jest jego cel. I to się nazywo mądrość. Mądrośc to(..)taki talent,co ci dozwolo patrzyc na sytko poprzez cyl. Nastow sie na cyl i spekuluj wedle tego nastawienia ” Te słowa wypowiedziane przed Tadka Pudzisza w żartobliwej Historii filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera sprowokowały mnie do wielu przemyśleń, które zamierzam w tym arcie spisać.

Czytając powyższą sentencję automatycznie na myśl przyszedł mi wiersz Itaka Kawafisa Konstandinosa. Mówi on o tym, że każdy człowiek powinien mieć w swoim życiu jakiś cel, do którego powinien z całego serca dążyć. Cel, który nada życiu sens. Przez cały czas pamiętaj że Itaka jest celem, ale bynajmniej nie spiesz się w podróży. Tymi słowami autor chce nam przekazać, że najwięcej zyskujemy, nie na osiągnięciu tego celu, lecz na samej drodze do sukcesu. Czyż nie zbieramy w życiu ogromu doświadczeń? Nie spotykamy na swej drodze wielu ludzi, sytuacji z których dużo wnioskujemy na temat życia, świata? Czyż ludzie czasem nie zatrzymują się w pewnych chwilach swej egzystencji, aby pomyśleć, zastanowić się nad sensem istnienia, po prostu trochę pofilozofować? Otóż moja odpowiedź brzmi: Tak! Zdecydowane Tak!

Niestety czasami spotykamy ludzi, szczególnie młodzież, która niestety jeszcze nie przeżyła owego przystanku na przemyślenia. Osoby te są niezwykle zagubione, nie wiedzą jaki jest sens ich istnienia. Żyją bez żadnych planów na przyszłość, z dnia na dzień, bez żadnego celu. Wiele dojrzałych osób mówi w takiej sytuacji: Zastanów się nad sobą! Co Ty sobą reprezentujesz? Jako prawie dorosły człowiek powinieneś mieć jakiekolwiek plany na swoje życie, powinieneś wiedzieć co chcesz w życiu robić! Czy aby na pewno takie słowa „docierają” do współczesnych młodych? Raczej nie… Zamiast naskakiwać, powinno się tym osobom pomagać, podrzucać dyskretnie jakieś pomysły na życie, aby mogły same odkryć własną drogę. Lecz niestety to nie zawsze pomaga. Czasem należy poczekać aż młody człowiek sam dostrzeże jakiś impuls, by się zastanowić. Czasem zdarza się, że myśli, iż tego celu niema, a tak naprawdę jest. Choćby zdrowa rywalizacja wśród rówieśników. Społeczność uczniowska nie dostrzega w tym motywacji, lecz, na szczęście, się myli.

Aby znaleźć swój życiowy cel potrzebna jest także wiara w siebie. Współcześni nastolatkowie swe umysły mają przepełnione kompleksami, które nie wpływają dobrze na chwile niezbędnej kontemplacji. Niestety. Niska samoocena zniekształca obiektywną ocenę naszych realnych możliwości. Oddala nasze marzenia. Sprawia, że odrzucamy spoglądanie na świat przez tzw. „różowe okulary”. Przestajemy wtedy wierzy w siebie, przestajemy starać się osiągnąć nasze marzenia, bo kompleksy „podcięły nam skrzydła”. Tracimy motywacje, tracimy cel, tracimy sens życia….

Zastanawia mnie fakt, czy ksiądz Tischner miał rację. Według mnie każdy człowiek powinien sobie samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie w trakcie niezbędnej rozmowy ze samym sobą…

komentarze [ 3] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl