wiersze   zarejestruj swój dom wiersze
wiersze opowiadania

wiersze, opowiadania, wierszyki

LOGOWANIE:
nie pamiętam hasła
menu podręczne:
Pomóż nam w promocji:

Jeśli podoba Ci się ten serwis, lubisz czytać i pisać wiersze i opowiadania oraz jeśli prowadzisz stronę lub bloga - pomóż nam w promocji! Wystarczy, że zamieścisz poniższy link:

<a href="http://www.miastopisarzy.pl" target="_blank">wiersze </a>

Dziękujemy! Administracja miasta.

wyszukiwarka:
polecamy serwisy:
N>E>G>A>T>Y>W>N>A polityka???

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka trudna. Po pierwsze zastanówmy się czym owa polityka jest. Maks Weber definiuje politykę jako dążenie do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy, czy to między państwami, czy też w obrębie państwa, między grupami ludzi, jakie to państwo tworzą. Już sama definicja w moim odczuciu ma lekko negatywny wydźwięk ponieważ jak wiadomo „człowiek człowiekowi wilkiem” a kiedy ludzie walczą o władze nie ma sentymentów, jest wyścig po trupach do obranego celu jakim jest uzyskanie jak największej władzy. O kulturze politycznej zapomina się już w kampanii wyborczej co mogliśmy zaobserwować podczas samorządowej, prezydenckiej, czy choćby tej naszej szkolnej. Łatwość posługiwania się półprawdami, kłamstwami stawianie interesów partii ponad dobro wspólne a po zwycięstwie całkowite odejście od danych wyborcom obietnic. Ten stale powtarzający się model nauczył ludzi nie ufać politykom oraz wyrobił w nas negatywny stosunek do całej polityki. Staliśmy się apolityczni o czym świadczy np. frekwencja wyborcza. Dan Brown powiedział że ” Jeden nieuczciwy polityk psuje opinię wszystkim politykom” No może nie jeden polityk ale przez ludzi pracujących na Wiejskiej takich jak Pan Lepper, Giertych, Pani Begger itd. Mamy taką opinie jaką mamy... o całej polityce. Zdanie Amerykańskiego pisarza Ambrose Bierce że „Polityka to prowadzenie spraw publicznych dla prywatnych korzyści.” Ma w sobie wiele prawdy. Właściwie można powiedzieć że jest to zdanie prawdziwe. Dziś wszystko można załatwić po znajomości bądź za odpowiednią sumę pieniędzy. Wykrywanie coraz to nowych afer na tle politycznym przez dziennikarzy programów interwencyjnych coraz bardziej (o ile bardziej się jeszcze da) zmniejsza zaufanie publiczne co do tej warstwy. Przeciętny Polak myśląc polityka myśli syf, gnój, bagno, złodzieje, oszusty!
Język którego używają czołowi Politycy jest w moim odczuciu zaczerpnięty z pierwszego lepszego baru. Gdzie się podziała retoryka, krasomówstwo, sztuka wymowy?! Na pewno nie na Wiejskiej. Na pewno nie w Pałacu Prezydenckim ani tym bardziej w Białym Domu. Oczywiście bez urazy (gdyż nie chce dzielić losu bezdomnego Huberta H) ale Pan Prezydent jako szanujący się obywatel, absolwent Prawa powinien używać bardziej wyrafinowanych słów niż słynne już dzisiaj „Spieprzaj, dziadu!” Język polski to słaby punkt większości posłów zasiadających w Parlamencie zamiast latać Państwowym samolotem tam i z powrotem zapisali by się na korepetycje. Sądzę że niejeden profesor udzielił by tych korepetycji nieodpłatnie dla dobra ogółu. Więcej błędów językowych i nie chcących wpadek przytaczać nie będę po pierwsze dlatego że duża ich ilość uniemożliwia wybór, a po drugie szkoda tuszu w mojej drukarce. Czy ten cały „nie polski- polski” nie wpływa na negatywne spostrzeganie polityki?! Oczywiście jak najbardziej TAK! Czy Polak słuchający polityka którego notabene sam wybrał chce słuchać pięknej polszczyzny czy bełkotu który stara się być po polsku?! Jak powiedział Epikur „ Jest rzeczą oczywistą, że pożytek z przemówień krótkich i przemówień długich jest taki sam.” Ale czy z przemówień poprawnych językowo i tych od poprawności dalekich również?! Dziennikarze czyli ta tak zwana czwarta władza dolewają oliwy do ognia w stosunku między społeczeństwem a rządzącymi. Rzekomo suwerenni, bezstronni. Ale wszyscy wiemy której stacji prezes popiera jaką partie a zatem wszyscy pracownicy kanału również. Z jednego słowa wielkie afery. Gdzie suche fakty? Intrygi! Prowokacje! To również odpycha. Mamy dosyć! Wspomnieć muszę iż zamieszania kościoła katolickiego w sprawy brudnej polityki budzą wiele kontrowersji. Osoba ojca Rydzyka również przyczyniła się do coraz bardziej negatywnego obrazu polityki w Polsce.
Wizerunek Polityki w Polsce jest mocno nadszarpnięty i będzie potrzeba wielu lat aby go odbudować( o ile jest to możliwe.) Będzie potrzeba pracy wielu rzetelnych ludzi aby społeczeństwo nabrało szacunku i zaufania do warstwy rządzących. Aby Polityka sztuka się stała. Sztuka rządzenia, słuchania innych i altruizmu.

komentarze [ 0] Chcesz skomentować utwór? Zaloguj lub zarejestruj się


Copyright by miastopisarzy.pl